
Chytré nakupování jako leitmotiv celého Eshopisty
Úterní Eshopista pořádaný agenturou Acomware připravil všem mobilním nadšencům extra výživné odpoledne. Do horkého křesla moderátorů Magdy Divišové a Honzy Svobody usadil vedení Slevomatu a velké propagátory mobilního nakupování: ředitelku Marii Chytilovou, šéfa marketingu Zdeňka Lince, šéfa mobilního vývoje Michala Bilku a produktového manažera Honzu Šromka. O čem diskutovali?
Slevomat přesouvá byznys na mobil
Jasnější mobilní strategii vytvořili ve Slevomatu v roce 2015, ale mobil je pro ně priorita prakticky od začátku jejich existence. K filozofii mobile first (v tom nejširším pojetí) ale nedospěli jen sledováním zahraničních trendů. Zásadní jsou jejich vlastní data. Ta ukazují, že jim návštěvnost z mobilních zařízení meziročně roste o 100 %.
Při takovém tempu ve Slevomatu očekávají, že na jejich web bude z mobilu přistupovat většina zákazníků zhruba do 2 let. A našlápnuto mají.
podíl smartphonů na obratu Slevomatu
návštěvnost Slevomatu z mobilních zařízení
Podle agentury Acomware se v Česku podílejí smartphony na obratu průměrně 8 %.
Prodávat nestačí, appka toho musí umět víc
Mobil už není budoucnost. Pro velkou část zákazníků je to každodenní realita. Mít web vyladěný pro zobrazení na mobilních zařízeních je podle Michala Bilky v současné době alfa a omega každého byznysu. Kdy se ale vyplatí mobilní aplikace? V diskuzi zaznělo, že by měla uživatelům vždy poskytovat něco navíc. Aby si ji chtěli stáhnout, nestačí jim přes ni “jen nakupovat”.
Pohodlně nakoupit někdy bohatě stačí. Třeba mobilní aplikace e-shopu U-Áčko.cz generovala loni na podzim 20 % celkového obratu. I bez speciálních funkcionalit.
Mobilní aplikace jako součást péče o zákazníky
Mobilní aplikace (ta zákaznická) není pro Slevomat akvizičním nástrojem, který by lovil nové uživatele. Slouží hlavně stálým zákazníkům. Těm pak nabízí především dostatečný komfort – nejen u rezervace a nákupu. Nově jim umožňuje také pohodlně uplatnit slevové vouchery u partnera, zobrazit si slevy v okolí nebo se jednoduše dozvědět o nabídkách z oznámení zasílaných podle aktuální polohy.

Zeptejte se zákazníků, jak mobil používají
Slevomat má aktuálně 1,5 milionů zákazníků. To je hodně cílových skupin. Na mikrofon Zdeněk Linc uvedl, že při definování mobilní marketingové strategie ani nevytváří persony. Místo toho se soustředí na potřeby svých zákazníků.
Jak to vypadá v praxi? Mobilní tým zkouší guerilla testování, při kterém testuje s lidmi přímo v terénu. Uživatelské testy provádí také u přímo v kancelářích. Velkou výhodu vidí Marie Chytilová v tom, že u toho seznámí vývojáře s chováním reálných zákazníků. A to je podle ní k nezaplacení.
Novou mobilní aplikaci spustí Slevomat na podzim
Od Michala Bilky v diskuzi zaznělo, že ve Slevomatu právě chystají novou zákaznickou mobilní aplikaci. Pracuje na ní 6 mobilních vývojářů. Už nebude hybridní, ale nativní, takže odpadnou problémy s občasným padáním.
Přes mobilní aplikaci Slevomatu uplatní zákazníci 20 % voucherů. Aktivně ji používá asi 40 000 uživatelů. Tento týden appka vyhrála 1. místo v anketě Mobilní aplikace roku v sekci E-commerce. Gratulujeme.
Jak se daří appce Hele na okamžité slevy
Nezávisle na slevovém serveru spustil letos mobilní tým Slevomatu aplikaci Hele, která slouží k instantnímu nakupování a objevování zážitků na poslední chvíli. I o ní se na Eshopistovi hodně mluvilo. Nápad vznikl už před 6 lety, ale ke spuštění došlo až letos. Podle slov Honzy Šromka na to trh tehdy ještě nebyl připravený. Jak je tomu dnes?
Hele aktuálně prodá 100 voucherů denně. Appku její tvůrci chtějí rozšířit i do dalších měst. Věříme, že se jim to povede – ať si ji užijeme taky my v Brně.